Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2020 10:23 (Üye) Soru : Merhbalar kolay gelsin. Bir mükellefimiz alacak yönetim firması kurdu en azından unvanında ve amaç ve konusunda bu var. Bir telekominikasyon firmasının alacaklarının ihalesine katılıp almak istiyor. Bunu yapması için vergi mevzuatı yönünde bir engel varmıdır. Birde bu işin muhasebe kayıtları nasıl olacaktır. İhaleyi aldığı zaman bu alacaklarını hangi hesapta takip edecek tahsilat yaparsa fatura vb. Kesilecekmi muhasebe kayıtları nasıl olacak. Yardımcı olabilirseniz makbule geçer mevzuat bulamadım konuyla ilgili

Cevap : İştigal konusu ticaret yapılsa da vergileme değişiklik olmaz.Ancak şirket ana sözleşmesinde değişiklik yapılmasında yarar vardır. Muhasebe kaydı konusunda da diğer sektörlerden bir farklık yok. TDHP na göre gelirler 600 lü hesaplara ,giderler 700 lü hesaplara kayıt yapılır.Fatura 5.000 Tl nin üzerinde düzenlenmesi halinde E arşiv fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.