Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2020 17:33 (Üye) Soru : Merhaba sayın yetkili, Soru: Kurumlar vergisiyle ilgili size ''İlgili yıl Bilanço Zararı:10.000,00 KKEG:15.000,00 İlgili yılın yıl sonu yansıtma kayıtları nasıl yapacağım. Vergi mevzuatı açısından da yapılan açıklama varsa paylaşırmısınız?'' diye soru sordum. Sizde cevaben: ''KKEG (689) hesabı 690 hesap ile kapatacak.Söz konusu tutarı Geçici vergi ve yıllık beyannameye ilave edeceksiniz.'' dediniz. Bu işlem beyanname ayağıyla ilgili.Peki TDHP çerçevesine 690 ları kapattığımda ticari bilanço zararını mali kara nasıl geçireceğim.Yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap : Ticari zarar mali kara devir edilmez.Bilançoda aynı dönem için hem zarar hem kar olmaz.Bilançoda yer alan zarar veya kar BİLANÇO TİCARİ ZARARI VEYA BİLANÇO TİCARİ ZARARI OLUR..Vergi hesaplaması için mali kar kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.