Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.02.2020 13:38 (Üye) Soru : Merhabalar ; Vergi mükellefi olmayan bir şahısdan trafikten düşmüş, 1980 yılına ilişkin aracı vergi mükellefi olan birisi nasıl satın alabilir? Diğer sorum ; Faaliyeti iş makinası kiralama olan bir firma ana faaliyet kodunda araç kiralama yazıyor ve bu nedenle 12 tane sıfır binek araç aldı ve aracı kiralama olarak dışarıya kiralicak bu durumda yeni alınan aracın kdv ve ötevesi kullanabilir mi?Binek araç kiralama işi yaparken damga vergisi vs. ödemesi gereken vergiler var mı?Aynı zamanda binek araç kiralama işi yapmak için başvurması gereken resmi kurumlar var mı?

Cevap : Gider pusulası ile satın alınır.Gider pusulasında GV stopaj ve KDV hesaplanmaz. Araç kiralama işi yapan mükellef aldığı araçlara ilişkin ödediği KDV lerini TAMAMINI indirim konusu yapar ödenen ÖTV TAMAMINI ise ister maliyete isterse bir seferde gider yazar.Kiralama sözleşmeleri Binde 1,89 oranında DV tabidir.Hangi resmi kuruluşa baş vurulacağı konusunda bilgi sahibi değiliz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.