Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.02.2020 15:30 (Üye) Soru : Sayın Üstadım, Anonim şirket ortakları, yönetim kurulu başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin masrafları ile ilgili bir sorum olacaktı. Şirketlerin aktifine kayıtlı olmayan araçların, kendilerine ait araçlarının masraflarını şirketten belgelerini ibraz ederek alabilirler mi ? Bu belgelerin kayıtlarının muhasebesel açıdan durumu nasıl olur ? Bir de bu kişilerin şirketteki işleriyle ilgili olarak masraflarının şirket tarafından karşılanması ile ilgili Vergi usul Kanunu ve T.T.K açısından durumları hakkında bilgi verebilir misiniz ? Saygılarımla,

Cevap : Aktif de kayıtlı olmayan ve kiralık olmayan araçların giderleri Şirket kayıtlarına alınmaz.Ticari kazancın elde edilmesi için GVK 40. maddesinde belirtilen harcamalar, Fatura ve belgelerin şirket adına düzenlenmesi koşulu ile giderleşir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.