Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2020 10:03 (Üye) Soru : Merhabalar Faaliyeti Hal Komisyonculuğu olan Şirket kuruluşu yaptık.Muhasebe kayıt ve beyanname ve bildirimleri sağlıklı yapabilmemiz için danışma ihtiyacı duydum. Hal komisyoncuları içi örnek hesap planı ve muhasebe kayıtları varsa ; ba-bs bildirimleri ile ilgili halde müstahsillerden yani çiftçilerden gelen mallar ve vergi mükellefi olan tüccarlardan gelen malların komisyon karşılığı satışı yapılmaktadır.Bu satışlar komisyoncu sıfatı ile yapılmaktadır. Bs Satış bildiriminde bulunurken Sadece komisyon gelirlerimizi bildirmemiz gerekir. Ba alış bildirimi yaparken tüccarlardan gelen mallar ve vergi mükellefi olmayan çitçilerden gelen malların bildirimi nasıl yapılmalıdır.Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

Cevap : Hal komisyonu işi için özel bir hesap planı yok. TDHP kullanılır. Ba Bs formun da düzenlenen ve alınan belgelerdeki (fatura,müstahsil makbuzu gibi belgeler) KDV hariç tutarları bildirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.