Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2020 12:51 (Üye) Soru : Merhaba, Prim günü dolup emeklilik için yaşı bekleyenler ,emeklilik yaşına kadar çalışıp prim yatırması halinde ilerde alacağı emekli maaşının düşmemesi adına sgk kurumuna beyan edilmesi gereken sgk prime esas kazanç tutarının taban rakamı ne olması lazım. Asgari ücretin 2 katı tutarında şeklinde internette yazılar okudum doğru mudur?Teşekkürler.

Cevap : Çoğu kişi ne zaman, hangi şartlarda emekli olacağını ve ne kadar maaş alacağını hesaplamakta zorlandığı gibi emekli maaşlarının da ne kadar kesileceğini merak ediyor Ancak bu veri her kişinin özlük bilgisi emeklilik hesaplamasına göre farklılık gösterecektir. Aşağıda belitilen 3 dönemin de farklı hesaplaması mevcuttur: 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların durumu, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanların durumu, 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanların durumu. 4a 4b 4c emeklilikleri farklıdır. sorunuzu biraz daha netleştirmeniz gerekiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.