Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2020 12:55 (Üye) Soru : Merhaba, taşımacılık işiyle şahıs firması olarak faaliyet gösteren bir kişi aynı zamanda başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor. Kişi işten çıkarıldığında bağkur devreye girecek. Bu durum kişinin işsizlik maaşı alabilirmi. Teşekkürler.

Cevap : Fiilen çalışanlar işsizlik maaşı alamazlar. İşsizlik ödeneği alırken gelir getirici bir işte çalışmaya başlayanların (bir gün dahi olsa) işe girdiği tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine bilgi vermeleri gerekmektedir. Hizmet akdine tabi olarak işçi statüsünde yapılan çalışma, kendi nam ve hesabına yapılan çalışma (tarım sigortalısı dâhil) ve devlet memuru olarak yapılan çalışma (5510/4 a-b-c) bu kapsamda değerlendirilir. İsteğe bağlı sigortalı olanların ödeneği kesilmez (isteğe bağlı işsizlik sigortalısı ile muafiyet belgesi olan isteğe bağlı sigortalılar hariç). Kaynak: İşsizlik Maaşı alırken işe girdim ne yapmalıyım? İşsizlik ödeneği hangi hallerde kesilir?
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.