Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2020 11:01 (Üye) Soru : Merhaba, GEKAP Beyannamesi hakkında, Ambalaj için GEKAP beyannamesi verecek bir firma bu gelirlerini faturaya mı ekleyecek. GEKAP bedeline KDV ilave edilecek mi. Hangi hesapta takip edilecektir. (600 Alt Hesabımı GEKAP Gelirleri) --- Bir de toptan gümüş takı satışı yapan bir firma ürünlerinin %95'i fosan+kendi imalatı. Bu ürünleri ufak ambalaj poşetlerde satıyor. (Mesela gümüş yüzük girebileceği kadar ufak poşet) bu firma GEKAP mükellefi midir.

Cevap : Poşet dışındaki Gekap işlemleri için müşteriden bedel alınmaz fatura düzenlenemez.Ay içindeki işlemler Gekap beyannamesi ile beyan edilir hesaplanan pay 760 hesap da giderleştirilir. Bahsettiğiniz poşetler ambalaj konumunda dır.Gekap hesaplanır.Müşteriden bedele alınmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.