Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 16:37 (Üye) Soru : İyi çalışmalar, Çalışmakta olduğumuz işletmelerden bir tanesi tür değişikliği yaparak LTD den A.Ş. oldu. Geçiş sürecinde LTD adına düzenlenen E-faturaları karşı taraf A.Ş. hesaplarına dahil ederek yeni vergi kimlik no ile BA bildireceğini söylüyor. Doğru işlemin bu olmadığı kanaatindeyiz ancak faturaların düzenlendiği şirket kayıtlarına alınmasını sağlayamıyoruz. Tür değişikliği nedeniyle bizimde e-faturaları A.Ş. hesabına işlememiz doğru olur mu? Vereceğiniz bilgi için çok teşekkür ederiz.

Cevap : Değerli meslektaşımız; e-Fatura uygulamasına kayıtlı bir kullanıcı, nevi değişikliğine gitmesi halinde 15 gün içerisinde, nevi değişikliğine ilişkin ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve durumu izah eden bir dilekçe ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na posta yoluyla, yeni unvana ait mali mühür temini için Kamu Sertifikasyon Merkezine elektronik ortamda başvurması gerekmektedir. Nevi değişikliğine giden mükellefler yeni mali mühürlerini temin edene kadar, e-Fatura Uygulamasından eski Vergi Kimlik Numarasına ait unvan ve mali mühür ile yararlanmaya devam edeceklerdir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.