Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2020 13:54 (Üye) Soru : Sorum bir şahıs işletmesi olan Eczacı mükellef ile ilgilidir. Eczacı mükellefimiz biri ticari ve şahsi olmak üzere iki banka hesabı ve bir kredi kartı kullanıyor. Mükellef banka hesaplarında ticari ve şahsı hesap ayrımı gözetmiyor. Bu hesap ve kart üzerinden hem ilaç alım ve satım işlemlerinden doğan tahsilat ve tediyeleri gerçekleştiriyor. hem de eczane ile hiç bir ilgisi olmayan tahsilat ve tediyeleri gerçekleştiriyor. Şahıs işletmemizin Banka bakiyesini tutturabilmek için bütün banka hareketlerinin kaydını yapmamız gerekir mi? Eğer banka kayıtlarını tutturacaksak eczane işletmesi ile ilgili olmayan kayıtlar (banka hesabı ve kredi kartı vasıtasıyla yapılan) hangi hesaplar kullanılmalıdır. Bilanço usulu olan şahıs işletmesinde mevcut durumda banka hareketleri için 131-331, kredi kartı hareketleri için ise 309'u kullanıyoruz. Şahıs firmaları için bu hesapların kullanılması doğru mudur? Değilse bu işlemler için hangi hesapta takip etmeliyiz. Eğer işlemlerimiz doğru ise yıl sonunda 131/331 hesaplar arasında virman yapacağız. 331 bakiye verirse bir işlem yapmayacağız, 131 bakiye verirse adatlama yapacağız. İzleyeceğimiz yolda bizi bilgilendirirseniz memnun oluruz.

Cevap : .Müşteriniz Ticari ve şahsi banka hesapları konusunda dikkatli olması gerekir.. Hesapları karışması halinde sizin de belirttiğiniz karmaşa yaşanır.Kredi kartı satışları 108 de takip edilir.Mal ve hizmet alışlarında Ticari kredi kartın kullanılması gerekir. 300 hesap da alt hesap veya 309 hesap kullanılabilir.Şahız firmaları 131-331 hesap kullanamaz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.