Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2020 14:27 (Üye) Soru : MERHABA Baklava ve börek imal eden bir firmamız bu ürünleri tüketiciye ulaştırırken karton kutu kullanmakta ancak bu karton kutuları başka bir firmadan temin etmektedir. bu durumda firmamız gekap beyanı verecekmidir ikinci sorum şu an gayrifaal olan ancak yılda 1 veya 2 defa ithalat yapan (bu ithalatın ilki 2020 temmuz olacağını varsayarsak) ve bu ithalatlarda ambalajlı ürün getiren firmamız için ocak döneminden başlayarak boş da olsa gekap beyanı vermelimiyiz.

Cevap : Baklava ve diğer ürün kutuları başkası tarafından imala edilse de piyasaya süren sizin müşteriniz dir. GEKAP beyannamesi verilecektir. Ambalaj ürünü getiren firma İthalat yaptığı anda GEKAP kap payı hesaplayıp beyanname verecektir. GEKAP BEYANNAMESİ VERMEKLE YÜKÜMLÜ OLANLAR , beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Bu durumda beyannamenin “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek gönderilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.