Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2020 09:36 (Üye) Soru : Sayın yetkili; Müşteriden alınan 30.000 tl bir çekin vadesinde bankaya gitmeden direk 100 kasa ya girecek şeklinde tahsilat yapılması 7.000 tl tevsik kapsamına aykırı ,bu işlemin yapılmaması gerektiği şeklinde müşterimi uyardım ,fakat müşterim çek makbuzu tevsik edici belge olduğunu düşünerek bu şekilde yapılabilceğini söylüyor, bu şekilde olmadığını en açık hangi kanun veya tebliğde görebiliriz,,kanunda çekle ödeme yapılması derken çek in banka üzerinden ödenmesi gerektiğini anlatmak zor oluyor.

Cevap : Her örnek olay Kanunda ve Tebliğde yazmaz.7.000.-TL nın üstündeki işlemler için banka ve finans kurumlar kullanılır.Bunun tartışılacak yanı yok. Çek tahsilatı banka üzerinden yapılır.Aksi durumda çek senet konumuna girer Müşteriye her hukuki durumu ispat etmek zorunda değilsiniz Herkes yaptığı hukuksuzluğun cezasını öder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.