Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2020 09:41 (Üye) Soru : Sayın Hocam, mükellefim şirketin banka hesabına, mudisi olduğu banka tarafından ödenen personel maaş promosyonu, şirket muhasebe kayıtlarına gelir yazılmadan,aynı gün içinde personel banka hesaplarına ödenmiştir.Şirket,bankadan gelen bu promosyon için ayrıca bir komisyon almamıştır.Hesaba gelen para, tamamen personel banka hesaplarına intikal ettirilmiş, şirket sadece aracılık etmiştir.Bu durumda, promosyonu ödeyen bankaya fatura kesmek gerekir mi? kesilecekse kdv hesaplamak gerekecek mi?Şayet Kdv hesaplanacak ise hesaba gelen promosyon bedeli içinden mi, hangi oranda kdv hesaplanacak?Ayrıca personele ödenen promosyonlar, ücret bordrosuna dahil edilerek, sgk,gelir vergisi,dv kesintisi yapılmalı mıdır? Teşekkür ederim.

Cevap : Gelir şirkete ait olmadığı için Fatura düzenlenmez.Promosyon bedeli işveren tarafından ödenen bir ücret değildir.Bordroya alınmaz.Vergileme yapılmaz. SGK kesintisi uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.