Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2020 13:40 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, 1- Mükellefe 12 aylık Hosting Hizmeti faurası düzenlendi. Bu fatura için muhasebe kaydı olarak 260 Hs mı kullanılmalı ? Yoksa 1 yıılık olduğu için gider mi kayıt etmeliyim..?? 2- Daha önceki bir soru da Belbim Dolum Fişleri ile ilgili olarak gider yazılıp yazılamayacağı ile hakkında idi. Cevap olarak tarafınızdan bu konu ile ilgili özelge gönderildi. Özelge de Serbest Meslek Mükellefleri için kdv hesaplanıp gider yazılabileceği bilgisi var. Fakat Ticari Kazanç elde eden Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri için herhangi bir açıklama göremedim. Bu konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla,

Cevap : 1-Kullanım 1 yıl ise giderleştirme 180 hesap da aylık olarak yapılır. Her aya ilişkin kısım gider yazılır. 2-Özelgeler kişilere verilen görüşdür. Elbette emsal alınır.Şehir içi ulaşım konusunda,GVK 68. ve 40 maddelerdeki gider tanımlaması aynı olduğu için Ticari kazancın tespitin de dikkate alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.