Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2020 15:07 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman , Danışmam gereken iki konu var; 1- Özel iletişim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi kanunen kabul edilmeyen giderler nazım hesaplarda mı yoksa 689 hesabın altında mı kayıt altına alınmalıdır ? 2- 2019 Kurumlar vergisi döneminde , hesaplanan vergimiz ödediğimiz geçici vergilerden az çıkıyor. Yani devletten alacaklıyız. Bu durumda bu alacağımız nasıl talep edebiliriz? Nakit olarak veya önümüzdeki dönem çıkacak SGK ödemelerimize mahsup edebilir miyiz?

Cevap : 1-Nazım hesaplar aktif ve pasifi etkilemeyen hesap dır. İstenirse takip amaçlı kullanılır. 689 doğru bir işlemdir. 2-Fazla ödenen vergi KV beyannamesinde iade bölümünde göstermek şartı ile nakden veya borca mahsubu talep edilir. SGK borcuna mahsup talep edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.