Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2020 17:23 (Üye) Soru : Merhaba, size sormuş olduğum sorunun cevabında bilanço usulune göre defter tutan şahıs firmalarında kasa fazlası için adatlama yapılacağını bildirdiniz. 2018 yılı vergi incelemesinde bulunan mükellefimin bilançosunda bulunan kasa mevcudu gerçekte de mevcuttur. Denetmen bunun üzerinden adatlama yapacak, fakat daha önce tarafınıza 16.03.2017 tarihinde buna benzer bir soru sorulmuş cevap olarakta bilanço usulüne göre defter tutan şahıs işletmelerinde adat hesaplaması yapılmaz. Kasadaki fazlalık dağıtılmamış kar varsa dağıtılarak işlem yapılar diye cevap vermişiniz. Ayrıca 07.02.2019 tarihinde de aynı soru sorulmuş cevap olarak ta Gelir vergisi mükellefleri için adat hesaplanmaz. Çünkü bu mükellefler 131 hesap kullanmaz diye cevap verilmiştir. Şimdi hangisi doğru ve ben nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Cevap : Her ikisi de doğru Kasadaki fazla paranın çekilmesi önerilmiştir.İnceleme elemanları GV mükelleflerinin kasadaki paranın işletme sahibinde bulunduğu varsayımı ile adat hesaplamaktadır.Bizim görüşümüz GV mükelleflerine adat hesaplaması yapılmayacağı yönündedir.Ancak İnceleme elemanı bizim gibi düşünmemektedir. Yukarıdaki yorumumuz bağlayıcı değildir. Sonucu yargı belirler.Bu yıla kadar GV mükellefleri için adat hesaplaması yapıldığına rastlamadık.Sizin müşterinizde kasada fazla bırakmasın Kasada fazla para olması halinde bu uygulama ile karşılaşır.Düzenlenecek raporda tarh edilecek vergi ve kesilecek ceza için Vergi mahkemesinde dava açabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.