Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2020 10:34 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; Bir site yönetiminin ( 140 Daire ) müşavirlik hizmetleri yapılmaktadır. Soru: 4 Kapıcı 2 bahçıvan 2 güvenlik yetkisi olmayan kapı girişinde duran danışman ve Site yönetim kurulu başkanına asgari ücret miktarı ücret ödenmektedir. Çalışanlar sigortalı site başkanı değildir. Çalışanların tamamı vergi kesintisi ile Muhtasar beyanname ile bildirilme zorunluluğu varmıdır ? site başkanı için kesinti yapılmalımıdır ? Kanuni defter tutulma zorunluluğu varmıdır ? SAYGILAR

Cevap : Çalışanlardan Kapıcı ve bahçıvanlardan GV ve DV kesintisi olmaz.Diğer çalışanlardan(yönetici dahil) GV DV ve SGK kesintileri yapılacaktır. Site başkanı emekli ise SGDP kesilir. Emekli değil ise norma SGK kesintileri yapılır.İşletme defteri ve karar defteri tutulacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.