Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.03.2020 09:58 (Üye) Soru : Merhaba Hocam, Bilanço usulüne tabi Şahış Mükellefimiz hizmet işi yapmaktadır. A firmasına yaptığı hizmetten dolayı 100.000,00 tl faturasını kesip vermiştir A firması 100.000,00 tl turarı müşterimizin banka hesabına yatırmıştır. Hocam sorum burda Başlıyor. Şahıs firması olan müşterimiz bankadaki parayı kendi şahsi işleri için kullanmış ve şahsi işleri olduğu için herhangi bir gider dökümanı yok muhasebe kayıtlarında şahıs firmasının bankada 100.000,00 tl olduğu görülüyor ama fiiliyatta bankada hiç para yok muhasebe kayıtlarında şahıs firmalarında 131 nolu hesabı ortaklardan alacakları kullanamaz isek muhasebe kaydını nasıl yapmamız gerekir.

Cevap : GV mükellefleri 131-331 hesabı kullanamaz. TİCARİ mevduat ile TASARRUF mevduatları ayrı ayrı kavramlardır .Bu hesaplar birbirlerine karıştırılmadan kullanılması gerekir .Hukuka aykırı yapılan işlemler için bizimde yorumumuz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.