Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2020 08:30 (Üye) Soru : Selamlar Sayın Üstadım, Size sormak istediğim Ltd Şti ana sözleşmede huzur hakkı verilmesinin yazılmamış olması huzur hakkı ödenmesine engel midir. Eğer engel ise ana sözleşme tadili yapmamız mı gerekiyor. Müdür olmayan ortaklar huzur hakkı ödemesi alabilirler mi bir diğer sorum huzur hakkı ödemesinin bir limiti var mıdır en az şu kadar olabilir gibi.

Cevap : Sermaye şirketlerinde genel kurul marifetinde esas mukaveleye aykırı olmayacak ve günün şartlarına göre makul olan bir rakamda huzur hakkı belirlenebilir ve ödenir, Huzur hakkı fiilen görev yapan yöneticilere verilecek olan bir ödemedir, zira ortaklara zaten kar payı veya yıl içinde kar payı avansı ödemesi yapılabilmesine ilişkin düzenleme mevcut olup, müdürler kurulu üyesi olmayan birine huzur hakkı çokta bilindik bir uygulama olmayıp, verilmemesinin doğru olacağını değerlendirmekteyim. iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.