Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2020 15:30 (Üye) Soru : Merhabalar ; İnşaat taahhüt işi yapan LTD.ŞTİ .bir mükellefimiz var.Bu mükellef, yaptığı taahhüt işi ile ilgili olarak , iş yaptığı inşaat firmasından tahsilatını yapamadığı için alacağına karşılık , 2 adet konut alacaktır.Birinde ortaklar ikamet edecek , diğeri bir süre sonra satılacaktır.Kiraya verilmeyecektir. 1.Sorum , bu dairelerin alımında ödenen KDV (% 18) indirilebilir mi?Konut Alımları Direk faaliyet konusu ile ilgili değil ancak tahsilat karşılığı olması ,KDV indirim hakkı sağlar mı ?(Şirketin ana sözleşmesinde inşaat taahhüt işi yapmak , arsa üzerinde kat karşılığı bina yapıp satmak , amacı için gayrimenkul almak var ancak direk gayrimenkul alım satımı yok) 2.Sorum,satılacak daire 2 yıl aktifte bekledikten sonra satıldığında, diğer koşullarında gerçekleşmesi şartıyla (5 yıl fonda bekletmek,2 yıl içindeki tahsilat bedeli üzerinden istisna vs) KDV istisnasından ve % 50 Kurum kazancı istisnasından faydalanabilir mi? Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Cevap : Alınan daireler Aktife kayıt edilecektir.Ödenen KDV indirilir.Ana sözleşmede G.mankul alıp satımı olmamasının önemi yoktur. 252(B) 191(B) 120(A)kaydı yapılır. Kiracı olan ortağa % 18 KDV li Kira faturası düzenlenir. G.Memkuller 2 yıl sonra satılması halinde KV ve KDV isisnasından yararlanılmaz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.