Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2020 15:31 (Üye) Soru : Diş Doktoru bir mükellefim var. Kendisi 60 yaşında tek başına çalışmakta ve kendisini gayet zihinde sağlıklı hissettiği için iş yaşamına devam etmekte. Lakin kendisi teknoloji ile çok uyumlu olmadığından kendisine ait bir cep telefonu dahi bulunmamakta. Haziran ayında zorunlu olarak E-Serbest Meslek Makbuzu uygulaması başladığında cep telefonu dahi olmayan birisi olarak bu uygulamayı yapamayacağını bu konuda mali müşavir olarak benden destek istediğini belirtmekte. Kanunda ve makalelerde okuduğum üzere eğer ona makbuzları düzenlemede yardımcı olur isem bunun bir suç olduğu belirtilmekte. Biz bu sorunu nasıl aşacağız? Bir çalışan alıp bir bilgisayar alabilirsiniz dediğinizi duyar gibiyim, lakin kendisi zaten bu mesleği köşesine çekilmemek adına saat 3 ile 7 arasında yapmakta ve tek başına çalışmakta. Teknolojik gelişmeden ötürü ya ben bir mükellef kaybedeceğim yada devlet bir mükellef kaybedecek. Bu uygulama çıkarken yaşlılar için bir parantez açılamaz mıydı. Bu kişi bilgisayar kullanamıyor lakin mesleğinde gayet uzman. Bilemedim vallahi.

Cevap : Değerli meslektaşımız; Yasal yükümlülük açısından tüm ticari belgeleri mükellefin kendisi düzenlemelidir iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.