Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2020 15:52 (Üye) Soru : Merhabalar, Serbest meslek kazancımın yanında mesken kira gelir elde etmekteyim. 2018 ve 2017 yıllarında götürü gider yöntemini seçmiştim 2019 yılı için gerçek gelir yöntemini seçiyorum. Gerçek gelir yönteminde kendi ödediğim kiralar emlak vergisi ve sigorta prim (dask+yuva poliçesi) giderlerimin toplamı 8807,62 tl Gerçek gelir yönteminin de gider hesaplaması yapılırken istisnaya isabet eden kısmı gayri safi hasılattan indirilemez. Benim ticari faaliyetimin olmasından dolayı istisnadan yararlanamadığım için gider kalemlerimin toplamını düşüyorum. yaptığım bu uygulama doğrumudur. bilgi için teşekkürler.

Cevap : Gerçek gider yönteminde kirada oturulan evin kira bedelini, Kiraya verilen evin emlak vergisini sigortasını , amortismanını giderini indirebilir. İstisna uygulanmaz.Beyanname formatı hesaplamayı otomatik yapmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.