Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2020 17:51 (Üye) Soru : merhaba sayın danışman.soru1- tursab belgesi sahibi firmanın kendi aracı ile şubat ayında transferini yaptığı yabancı turist için sağladığı geliri turizm beyannamesi ile bildirecekmidir.Bildirecek ise daha önceki aylarda faliyet göstermesede boş beyanname vermek zorundamıdır yoksa bu ay itibari ilemi beyanname tahsisi yapılması gerekmektedir. 2- Aydınlatma ürünü toptan satışı yapan mükellef bu ürünleri perakendeci firmalara sevk ederken kullandığı koliler GEKAP a tabimidir. teşekkürler

Cevap : 1-Konaklama tesisleri: Bakanlık tarafından düzenlenen kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesiyle ya da ilgili kurum veya kuruluş tarafından düzenlenen işyeri açma ve çalışma ruhsatıyla faaliyet gösteren oteller, tatil köyleri, butik oteller, konaklama içeren özel tesisler, moteller, hosteller, pansiyonlar, apart oteller ve konaklama içeren kırsal turizm tesisleri (dağ evi, köy evi, çiftlik evi, yayla evi ve oberj) ile kampingleri, Yukarıda sayılan yerlerden elde edilen gelirler için Turizm payı ödenir. Turizm payı ile ilgili olarak aşağıdaki link de bulunan REHBERİ inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04112019_turizm_payi_beyanname_tebligi.pdf 2-Koli ambalaj olarak GEKAP beyanına tabidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.