Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2020 09:08 (Üye) Soru : Sayın danışman hocalarım hayırlı çalışmalar dilerim. Ara ara sorulan sorulara vermiş olduğunuz cevaplarda bilanço usulüne tabi Gelir vergisi mükelleflerin 131 ve 331 hesapları kullanmalarının doğru olmadığı yöndedir. Şahıs firmaları çoğu zaman yapmış oldukları harcamalar veya almış oldukları ticari emtianın bedelini şahsi kredi kartları ile ödüyorlar. Bazen de resmi kasa hesaplarında yeterli bakiye olmuyor bu durumda gerek şahsi kredi kartları karşılığı veya kasanın yetersiz olduğu durumlarda 331 hesabı kullanmadığımız takdirde sermaye hesabı kullanmak dışında bir seçeneğimiz kalmıyor. Esasında firmaları işletme kredi kartı çıkarmaları ve resmi harcamaları bu kredi kartlar ile yapmaları konusunda uyarmamıza rağmen mükelleflerin yeterli ilgiyi göstermediklerinden dolayı bu konuda yeterince başarılı olamıyoruz. 131 veya 331 hesabı kullanmadığımız takdirde sermaye hesabı veya bunun dışında kullanmayı tavsiye edebileceğiniz başka hesap var mıdır. Sürekli sermaye hesabında oynama yapmamız durumunda ileride herhangi bir inceleme olduğu zaman bir sorun ile karşılaşabilir miyiz. Saygılar dilerim.

Cevap : GV mükellefleri 131-231 hesabı kullanamaz.Mükellef şahsi harcaması ile ticari harcamalarını ayıt edecektir. Kasa ve sermaye hesapların kullanılmasından başka seçenek yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.