Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.03.2020 09:29 (Üye) Soru : Merhabalar ; Bir mükellefim 2019 mayıs döneminden itibaren Hasılat esaslı kdv ugulamasına geçmiş bulunmaktadır. Bilindiği üzere bu sitemde mükellefler kestiği faturada %18 kdv dahil toplam fatura tutarının %1,5 ini kdv olarak ödemektedir. Bizim bu mükellefle alalı yapacağımız kdv mahsubu nasıl olmalıdır ? normalde kestiği fatura muhasebe programına normal %18 kdv li hizmet satışı olarak işlenmekte,mahsubu yaparken aradaki 17,50 lik kdv farkı hangi hesaplarda izlenmelidir .

Cevap : Konu ile ilgili olarak Oda web sayfasında daha önce yayımladığımız yazılarımız için aşağıdaki linkleri inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/11022019_hasilat_esasli_vergilendirme_utulunu_secen_toplu_tasima_otobus_isletmeleri_icin_kdv_orani.pdf https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/25032019_25_nolu_kdv_gn_tebligi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.