Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2020 17:13 (Üye) Soru : merhaba. Kişiler ortağı bulundukları şirkette sigortalı bildirilemezler. a.ş. de, kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olmayan ortakları, 4b li olma zorunluluğu yok değil mi?

Cevap : 1.10.2008 tarihi itibariyle 5510 Sayılı Kanun’un 4. Maddesinin (b) bendi ile sadece yönetim kurulu üyesi olan ortakları zorunlu (Bağ-kur 4-b) sigortalık kapsamına almış olup, kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olmayan ortakları zorunlu sigortalılık kapsamı dışında bırakmıştır. 5510 Sayılı Kanunun Geçici 22. maddesi ile anonim şirket kurucu ortağı olup Bağ-Kur (4-b) kapsamında sigortalı olan ve bu kapsamında kalmak isteyenler için 1.04.2009 tarihine kadar süre tanınmış, bu tarihe kadar kuruma yazılı olarak başvuranların sigortalılıkları sürdürülmüştür. Başvuru yapmayan anonim şirket kurucu ortaklarının ise bu sigortalılıklarına 1.10.2008 tarihi itibariyle son verilmiştir. Anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olmayan ortakları zorunlu(Bağ-Kur4-b ) sigortalılık kapsamı dışında tutulmuşlardır. Yönetim kurulunda olmayan bu ortaklar, ortak olduğu şirkette ayrıca şirket tüzel kişiliği ile aralarında hizmet akdi karşılığında ücret alarak başka bir görev üstleniyorlarsa 4-a kapsamında sigortalı olabileceklerdir. Zira bu kişiler zorunlu sigortalılık (Bağ-kur 4-b) kapsamında da bulunmamaktadırlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.