Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2020 09:22 (Üye) Soru : ADİ ORTAKLIK OLARAK TİCARİ FAALİYETTE BULUNAN BİR MÜŞTERİM VAR. ORTAKLARDAN BİRİ KAYIP, NEREDE OLDUĞU TAM OLARAK BELLİ DEĞİL. İKİNCİ ORTAK, ORTAKLIĞI FESHEDEREK TEK BAŞINA FAALİYETE DEVAM EDECEK. NASIL BİR YOL İZLYECEĞİM. TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : İki gerçek kişi veya daha fazla ortak ile kurulan adi ortaklıklar Tescile tabi olmayıp vergi dairesinde kayıtlı işletmelerdir ve her gerçek kişi ayrı ayrı tacir sıfatı ile ticaret sicile tescil edilirler, bu bağlamda adi ortaklığın vergi dairesinden iptali sözleşmenin feshi ile mümkün olacaktır, konu hakkında vergi dairesi ile görüş alışverişinde bulunulması , sonrasında önerilen yola göre veya mahkemeden sözleşmenin feshi ile terkin yapılabileceği değerlendirilmektedir. iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.