Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2020 16:41 (Üye) Soru : Merhabalar, Davalık olduğumuz personelimizle ilgili iş mahkemesi sonuçlandı. Mahkeme fazla mesai, bayram mesaisi, yıllık izin ve kıdem tazminatı ödenmesine karar verdi. Ancak eski personelimiz İstinaf mahkemesine başvurdu. Benim sormak istediğim; iş mahkemesinin verdiği karar doğrultusunda icra dairesine ödemeleri yaptık. Sgk ve vergi dairesine ek bildirimleri şimdi mi yapmamız gerekir yoksa İstinaf Mahkemesinin sonucunu beklememiz mi gerekir. Cevabınız için teşekkürler. İyi çalışmalar,

Cevap : e istinaf mahkemeleri hem denetim hem de hüküm mahkemeleri olarak faaliyet gösterecektir. İstinaf incelemesi sonunda gerektiğinde ilk derece mahkemesinin kararını kaldıran istinaf mahkemesi temyiz incelemesini yapan Yargıtay’dan farklı olarak kararı bozmak yerine yeniden tahkikat yaparak ve hukuka aykırı gördüğü hususları gidererek yeni bir karar verebilecektir. İstinaf kanun yolunu temyiz denetiminden ayıran en önemli özellik, sadece hukukî incelemenin değil, aynı zamanda maddi incelemenin de yapılmasıdır. Bir diğer deyişle, istinaf kanun yolu ilk derece mahkemesinin nihaî kararlarına karşı başvurulan, maddi ve hukukî denetimin yapıldığı bir kanun yoludur. Mahkemenin kararına göre düzenlemeyi yapmış olmanız istinaf mahkemesiyle farklı bir sonuç çıkarsa düzeltme yapmanız gerekecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.