Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2020 14:48 (Üye) Soru : Merhaba, Bordroda kayıtlı bulunan 4a çalışanı; çeşitli tarihlerde belli tutarları maaş avansı olarak almıştır. Aynı kişi 4b ile şirket ortaklığına geçmiş ve bu tutarları hala ödemediği için mizanlarda borcunda gözükmektedir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanuna göre borçlanma yasağı bu durumda da söz konusu mudur ? Ayrıca şirket çalışanlarının maaş avanslarına uygulanacak vergiler nelerdir ? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : bu konu geçmişten gelen borç olup sağlık sigortası borcu olduğundan ödenmesi gereken bir borç, ancak TTK ya göre şirketten borç alma olarak görülmeyeceğini değerlendiriyorum, ancak konu mali olarak araştırılmasının yararlı olacağını unutmayalım. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.