Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.03.2020 16:53 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım Merhaba, Gekap Beyannamesi ile ilgili sorularım var şöyleki 1- Bir mükellefim karton plaka alıp bunu koliye dönüştürüyor. Karton plakalar gelirken Ahşap Palet ile geliyor ve mal alışı yaptığımız firma akşap paleti fatura ediyor. fakat bu paletler firmamızda satılmıyor ısınma aracı olarak yakılıyor. Gekap beyannamesi verecekmiyiz? 2- Tekstil firması ürünleri göndermek için koli ve ürünleri koymak için poşet alıyor fakat bu kolilere kendi firma adını baskı yaptırmıyor. ürün poşetleride 40 mikron altında. bu firma gekap beyannamesi verecekmi? 3-Dondurma imalatı yapan firmam koli, karton kutu alıyor firma adını baskı yapıyor.Perakendicilerine satarken bu ambalaj malzemeleri ile gönderiyor. gekap beyanı verecekmi? Teşekkürler.

Cevap : 1-Alınan palet için Gekap beyanı verilmez. 2-Poşetler ve koli için Gekap beyannamesi verilecektir. 3-Koli ve kutu için Gekap beyannamesi verilecektir. GEKAP konusunda aşağıdaki linkde bulunana rehberi inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/gekap/rehber.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.