Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2020 09:18 (Üye) Soru : Defterini tutmamı isteyen mükellef ile muhasebecisi arasında anlaşmazlık söz konusu. Dava aşamasındalar ve bildiğim kadarıyla aralarında yazılı imzalı sözleşme de yok. Meslektaşım aralarında yazılı sözleşme olmasa dahi benim yeni sözleşme ile devir alamayacağımı mükellefin borcu olduğunu söylüyor. Dava sonucunda meslektaşım haklı çıkarsa faizi ile borcu tahsil edecek. Ancak mükellef haklı çıkarsa belki meslektaşım tazminat ödeyecek ama mükellef firmasının beyannamelerini gönderemediği için yüklü cezalar ödeyecek. İzlenecek yol konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cevap : Meslek mensubu ile müşteri arasında sözleşme yoksa hiçbir hukuki sonuç olmaz.Siz Müşteriden defter ve belgeleri teslim alıp ,sözleşmeleri yapabilirsiniz.Müşteriniz ile önceki meslek mensubun hukuki durumu sizin sorununuz olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.