Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.03.2020 15:32 (Üye) Soru : merhaba, biz , tamamen yurtıcınden ticari mal alım-satımı yapan , 7 tane 4-a sgk lısı olan bir LTD STI yiz.kısa çalışma ödeneği ile ilgli sorum olacaktı. 1 - 4-a sgklı calısanlarımız olarak; a) 4a sgk lılarımız kısa çalışma odenegi almak istiyorlar. bunun ıcın , işkur yada sgk ya , çalışan olarak başvurmaları gerekiyor mu? b)eger işçi olarak bıreysel başvuru gerekiyorsa , hangi evraklarla , işkur ayda sgk ya ne şekilde başvurmaları gerekiyor? 2 - işveren olarak a) 4a sgk lılarımızın kısa çalışma ödeneği almaları ıcın , işkur yada sgk ya , işveren olarak başvurmamız gerekiyor mu? b)eger işveren olarak başvuru gerekiyorsa , hangi evraklarla , hangi kuruma , ne şekilde başvurmaları gerekiyor? c-işveren olarak, sgk aylık bildirgede bu durumu ne şekilde beyan edecegız? sorularımı işçi ve işveren olarak ayrı ayrı , tek - tek yanıtlarsanız memnun olurum. teşekkürler .

Cevap : Konu ile ilgili açıklama İSMMMO WEB sayfamıza eklenmiştir. COVİD -19 NEDENİYLE KAPANAN YA DA FAALİYETİ AKSAYAN İŞ VE İŞYERLERİNDE İŞVERENİN KULLANABİLECEĞİ YASAL YOLLAR
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.