Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2020 15:26 (Üye) Soru : Hocam Selamlar, Berber faliyeti ile iştigal eden mükellefimiz 2020 ocak ayında bir işçi aldı yalnız mart ayındaki salgın hatalıktan dolayı ( COVID-19 ) 22.03.2020 tarihinde Berberler odasının talimatıyla Geçici olarak işyerleri kapatılmıştır. Hocam sorum burda başlıyor işçimizin talebiyle 2 haftalık dahaca gelmemiş olan yıllık izininden faydalandırabilirmiyiz yani mart ayını işçi 21 gün geldi mart sonuna kadar gelecek olan yıllık izininden kullandıra bilirmiyiz 30 gün primi göstermemizde sakınca varmıdır.

Cevap : Yasaklı işyerisiniz Ancak fiili çalışma olamamıştır işaretlenerek işçinin primini işveren atıfet kabilinden ödeyebilir. Ancak mutlaka fiili çalışmanın olmadığı günler için işçi çalışmamılştır işaretlenmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.