Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2020 15:03 (Üye) Soru : Merhabalar, öncelikle ülkemizin ve dünyanın karşılaştığı bu durumdan bir an önce kurtulmak temennisi ile başlamak istedim. 11.04.2019 tarihinde 2017 Model Fiat Doblo Kamyonet (BB) aracı %1 KDV ile satın aldım, Araç sınıfı : N1, Araç Kullanımı : YÜK NAKLİ - TİCARİ, bu bilgiler ruhsatta yazan bilgilerdir. 30.06.2019 tarihinde önce ikinci el araçlarda %1 olarak aldım. Şimdi bu aracı satacağım, KDV olarak cumhurbaşkanlığı kararnamesi kalktı, aldığım oran %1 ile mi yoksa %18 ile mi satışını yapacağız, aracın arkasında yolcu koltukları da bulunmakta. değerli dönüşleriniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Düzenlenecek satış faturasında da % 1 KDV hesaplanacaktır. BİNEK OTO TANIMI : 1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örneğin: yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu bağlamda binek otomobiller, 87.03 pozisyonunda tanımlanan binek otomobiller ile esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dâhil) hem insan hem eşya taşıyabilen motorlu araçlar gibi çok amaçlı araçları kapsamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.