Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2020 16:13 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Yurtiçi müşterim yine yurt içindeki bir turizm şirketinden 21.000 tl lik kdv siz bir yurtdışı konaklama açıklamasıyla hizmet almış. Ancak fatura kağıt düzenlenmiş. gib-portaldan düzenlenmemiş. Sorulduğunda yurtdışı ihracat olduğu ve 30.000 tl den düşük olduğu için gib-portal üzerinden kesmeye gerek yok demişler bu uygulama doğru mudur? sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım yardımlarınızı rica ederim

Cevap : Değerli Meslektaşımız; e-fatura kullanıcı olmayan mükellefler yurt içi satışlarında; faturayı kestiği taraf vergi mükellefi ise 5bin TL üzeri vergiler sahil satışını e-arşiv fatura üzerinden düzenlemelidir. Yurtdışına yaptığı satışlarda yurt dışına keseceği fatura da kriter alabileceği tutar 30Bin TL vergiler dahildir. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.