Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2020 13:23 (Üye) Soru : İşyeri Nisan 2020 döneminde corana virüsü salgını nedeniyle kapalı olacak. Kısa çalışma ödeneği müracaatımızın kabul edildiğini ve ödeneği aldığımızı varsayalım. Bir çok İşveren çalışanların mağdur olmaması için fark ücretlerini ödemek isterse nasıl bir yol izlemeli. Ücret bodrosunda prim günü olmayacak. Bu fark çalışması karşılığı ödenen bir ücret olmayacak... Tazminat gibi birşey göremesek. Çünkü 10.000 net ücret alan bir müdüre kısa çalışma ödeneği 4500 tl kadar. (Birde SGDP ile çalışanların kısa çalışma ödeneği alamaması sıkıntı doğuracak bir durum konunun yetkililere iletilmesi ihtimali olur diye yazdım)

Cevap : Kısa çalışma ödeneği alan işçiye aylık ücret ödemesi yapılmaması gerekmektedir. Kısa çalışma ödeneği kapsamı göre normal süreden az çalışma olması ve de bu çalışma karşılığında işçiye ödenek ödenmesi sağlamaktadır. SGDP olan işçilerimizden işsizlik ödeneği kesilmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.