Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2020 14:35 (Üye) Soru : Öncelikle Sağlıklı Günler Dilerim Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlandıktan sonra sonra işçiyi çıkartırsak son 120 günde Prim tam ödenmemiş oluyor. Ancak bildiğim kadarı ile mevzuat değişikliği ile son 120 günde sigortalılığın devam etmiş olması yeterli. Sonuç olarak Kısa Çalışma ödeneği alan bir işçiyi bu süre sonunda işten çıkarırsak ve işçinin 600 gün son üç yılda ödenen primi varsa İşsizlik parasına hak kazanır mı ? Yararlanamıyorsa biz işçiyi şimdiden çıkarıp işsizlik parasını almasına engel olmak istemiyoruz.Teşekkürler

Cevap : İşsizlik sigortası kapsamında işsizlik maaşı almak isteyen işçinin; Kendi istek ve kusuru olmaksızın işini kaybetmiş olması, Son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması, İşten ayrılmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış olması, Gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.