Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2020 12:04 (Üye) Soru : İyi günler, şubat ayı kdv beyannamelerinde mücbir sebep sektör ayırımı yok değilmi tüm mükellefler için ertelendi diye biliyoruz, mücbir sebep halinden faydalanacak sektörlerin belirlenmesinde ayırımın nace kodu bazında yapılması hususunda bi çalışma yapılabilirmi, bu konuda herkesin kafasında birçok soru işareti var, mesela benim mükellefim promosyon ürünlerinin alım satımı faaliyeti yapıyor ve bunun mücbir sebep sektörlerinde hangisinde bulunduğunu nasıl anlayacağız. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Şubat için KDV beyannamesi TÜM mükellefler içindir Mart-Nisan-Mayıs ertelemeleri ise ise TÜM GELİR VERGİSİ mükellefleri ile MÜCBİR NENDEN LİSTESİNDEKİ KURUMLAR VERGİSİ Mükellefleri içindir. Listede belirtilen veya belirtilmeyen sektörler konusunda biz yorum yapamayız. Kapsama dahilsiniz veya değilsiniz diye bir görüş bildirmemiz halinde ileride çıkacak bir olumsuzluğa neden olamayız. Nace için Türmob Bakanlığa müracaat etmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.