Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2020 12:30 (Üye) Soru : 26.03.2020 tarihli haber alarmında KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YOL HARİTASI örneğinde şirket 24.03.2020 tarihinde işe ara vermek üzere karar alıyor. Bir haftalık ssk primini ve ücretini işveren ödenecek deniyor.işverenin 24 günlük ssk primi ve işçi ücretini ödememsi gerekmiyormu? Ayrıca 01/04/2020-30.06.2020 arasında ara verildiği şeklinde karar alabilirmiyiz. Şimdiden teşekkürler.

Cevap : Eğer işyeri kapanmışsa ve işçi 0 gün çalışmışsa sgk primi çıkmayacaktır. ilk bir hafta zorunlu nedenlerle ücret ve prim ödenecek işyerinde çalışma yok ise ve kısa çalışma ödeneği işçiye bağlanmışsa 18 koduyla eksik gün bildirilecek 0 gün sıfır kazançla ücret ve prim ödenmeyecektir. Kısa çalışma başvurusu yaparken şirket ise yönetim kurulu kararı ile başvuru yapılmaktadır. İŞKUR yönetim kurulunun kararı doğrultusunda kısa çalışma ödeneği bağlama kararı oluşacak ve 18 kısa çalışma eksik gün nedeniyle de bildirimi yapılacak. Bu dönem için işçi maaşını bu doğrultuda işkurdan alacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.