Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2020 12:37 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Kısa Çalışama ödeneği için başvuruda bulunacağız. Fakat mücbir sebepten dolayı açıklanan 19 sektör arasında yer almıyoruz. Firmada işler CORONO-19 virüs nedeniyle (hizmet sektörü) çok düştü. Kısmı çalışma ödeneği için başvrucağım personeller dönüşümlü olarak çalışabilir mi. Örn: Haftanın 3 günü kısa çalışma talebinde bulunuldu, bu 3 gün için firma hiç kapanmadan, 1 gün ben, ertesi gün başka çalışan gelerek çalışmada bulunabilir mi? Yoksa belirlenen tarihlerde firmanın tamamen mi kapanması gerekiyor. ?Dönüşümlü olarak firma hiç kapanmadan kısa çalışmadan faydalanabilir miyiz.Teşekkür ederim.

Cevap : Kısa sürelerle ve dönüşümlü olarak çalışabilirsiniz. Fiili çalışma olan günler için sgk prim ve vergisi oluşacaktır. kısa çalışma için eksik gün nedeni 18 puantaja dayalı çalışma içinde 07 ya da almış olduğunuz işçi ve işveren imzalı karara göre kısmi istihdam 06 seçebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.