Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2020 12:42 (Üye) Soru : internet sitenizde yayınlanan kısa çalışma ödeneği uygulaması yazısında "Eğer işyeriniz yasaklama kapsamında kapatılmışsa KURUM yazısı COVİD -19 nedeniyle çalışmama kararı alınarak kapatılmışsa yönetim kurulu kararı (şahıs firmaları için işveren ön yazı), vergi levhası, işçi listesi, talep formunun bulunması gereklidir. " ibaresi yer almaktadır. ancak işkur un kendi sitesinde ki kısa çalışma ödeneği uygulaması esaslarında "Deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi durumlar için diğer zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan başvurular için Yönetim Kurulu Kararı aranmaz." yazmaktadır. konu aynı fakat iki farklı uygulama yazıyor. bizler hangisine uyacağız, eğer sizin dediğiniz gibi olacaksa onca firmaya karar aldırmak ve noter işlerini yapmak zaman kaybı, hele ki eksik personel ve zaman ile nöbetçi noter uygulaması içerisindeyken. konu hakkında lütfen daha net bir açıklama yapabilir misiniz?

Cevap : Alınacak karar tasdik ve tescile tabi değildir.İSMMMO web de yayınlanan yol haritasının sonunda işkur adımları 5. te b.c. şıkları yol haritası ve işkurun aynı açıklamayı yaptığını göstermektedir .Konu yol haritasında çok net ele alınmıştır BKNZ İSMMMO WEB KISA ÇALIŞMA YOL HARİTASI
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.