Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2020 13:19 (Üye) Soru : Üstadım. Kısa Çalışma Ödeneğinde Bordrolar nasıl yapılacaktır. 1 - Örneğin 2 Ay Kapanan İşletmeler Kısa çalışma Ödeneği alıyorsa Personele Hiç Ücret Ödemeyecekmi Yoksa Ücretinin %40 Hesaplayarak Ödeyecekmi Örneğin Brüt 5.000 İse 2.000 brüt Üzerinden SGK Ve vergi Keserek Net Ücreti İşçiye Ödeyecekmi Burda Puantaj Günü Ne olacak Olacak 2- Çalışma Günü Azaltılan İşyerlerinde Eğer Personel Haftalık 6 Çalışma Günün 3 Gelip 3 Gelmiyorsa Hafta Tatil Ücreti dahil 4 günmü Bordroda Bildirilecek 3 Gün 18 Kısa Çalışmamı Yapılacak (Bütün Ay İçin Parmak Hesabı İle bir hesaplamamı yapılacak. 3- Çalışma Süresine Saat hesabına göre bir hesaplama yapılacakmı Örneğin 21 Saat Çalışma Yapılmışsa 21*7,5 Saat=2,8 Gün Yukarı Yuvarlama 3 Gün şeklinde Burdada Hafta Sonu Tatil Ücreti Hesaba katılacakmı 3+1=4 gün ücret 3 Gün 18-Kısa Çalışma Ödeneği Gibi 4-SGDP Çalışanlar Kısa çalışma alamıyor. Bunlara Hiç Ücret verilmeyecekse Bordroda Eksik Gün Nedeni Ne seçilecektir. Bu işlem yasalmıdır. SGDP işçi bunu kabul etmek zorundamıdır. Odamızın Biz Meslek Mensuplarının Hata yapmasını Önleyici Bilgileri Detaylı Şekilde Vermesi İşyerlerimize Daha İyi Aydınlatmamız Sağlayacaktır.

Cevap : 1.işyerinde fiili çalışma yok ve kısa çalışma ödeneği alınmışsa ilk bir hafta zorlayıcı nedenlerle prim ve vergi sonraki dönem kısa çalışma ödeneği 18 eksik gün nedeni 0 gün 0 kazanç bildirim .çünkü fiili çalışma yok 2.Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir. 3.Evet günlük 7,5 saat haftalık 45 saat bu tam üzerinden fiili çalışma +kısa çalışma = toplam süre fiili çalışma ve hangi nedenle eksik gün çalışması var ise orantılı olarak hafta tatilini verip toplam süreye ulaşınız. 4 işyeri kapanmışsa 10 doğal hayatı etkileyen nedenler buna en uygun gelen seçenek SGDP li işçilerimizden işsizlik ödeneği kesilmemektedir. İSMMMO WEB KISA ÇALIŞMA YOL HARİTASI Ali Bey Odamız adına teşekkür ederim
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.