Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2020 16:34 (Üye) Soru : Merhaba kısa çalışma ödeneği için başvuru yapacağımız firmamızda çalışan 25 kişi var.20 marttan itibaren kısa çalışma uyguluyorlar.(10:00-17:00) Odanın başvuru yol haritasında İşveren 24-31 Mart 2020 tarihleri arası zorlayıcı neden için bir hafta süre için APHB düzenleyecek ve işçinin bu döneme ait ücretini ve primini ödeyecektir deniyor.Mart ayını 30 tam gün mü göstereceğiz SGK da? 1 nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabileceğimiz yazıyor. İşyerinizin faaliyetinin durduğunun veya azaldığının kanıt niteliği taşıyan belge eklememiz söyleniyor.Sözleşme iptali yok ama işler azaldı..Virüs nedeniyle parmak okutma sistemini de kullanmıyorlar.Nasıl ispat edeceğiz? Teşekkürler.

Cevap : Sizin fiili çalışmanız örnekle aynı değil. Kısa çalışma ödeneğiniz İŞKUR tarafından bağlandı mı ? Eğer işçi ile anlaşmış ve covid 19 nedeniyle kısa çalışma talebinde bulunmuşsanız İşyerinizin kısmi zamanlı çalışmaya geçişinde fiili çalışılan sürelerin sgk bildirimi yapılıp primleri ödenecektir. fiili çalışma dışında kalan süreler için eğer onaylanmış kısa çalışma ödeneğiniz var ise eksik gün nedeni 18 ila bildirceksiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.