Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.03.2020 20:05 (Üye) Soru : Sayın Üstadım Merhaba, Sayın Cumhurbaşkanı dün akşam Kamuda olduğu gibi Özel Sektörde de Esnek Çalışma Sistemine geçileceğini açıkladı. İki çalışma modeli şekli birbirine karıştırılıyor. Biri Kısa Çalışma diğeri de Esnek Çalışma Modeli. Kısa çalışma modelinde kısmen veya tamamen işin ya da üretimin durdurulması var, bu durumda İş Kur aracılığıyla ( Emekliler hariç ) ödeme desteği var. Fakat esnek çalışma modelinde mesai saatlerinin ileri veya geri alınması var, bu durumda , yani esnek çalışma modeline geçen işyerleri de İş KUR ödeme desteğinden yararlanabilecekler mi ? Bilgilendirme yaparsanız seviniriz, çünkü işverenler öğrenmek istiyorlar. Saygılarımla, Hüseyin Çakmak

Cevap : Çak haklısınız birbirinden tamamen farklı iki uygulama.... Cumhurbaşkanının söz ettiği esnek çalışma süreleri daha farklı.. Pandemi dolayısıyla çalışma sürelerinde kısalmadan bahsetti ve işyerinde çalışan sayısını minimuma indirecek bir sistemden bahsetti. Ancak henüz yasal düzenlemeleri belli olmadı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.