Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2020 13:10 (Üye) Soru : Üstadım. Tekstil firmamız devlet tarafından kapatılmadı lakin işyerinde covıd 19 salgından dolayı 1 veya 2 ay nisan msyıs ayı için işyerini kapatıyor. Nisan ve mayıs ücret bordları işçiler çalışma olmayacağı için aphb nasıl bir yol izlemeleyiz. Çalışan işçi sayımız 20 kişidir. Eksik gün vs vs gibi?? Cvb için tşkler

Cevap : İşyerinizin çalışmadığı dönemler için fili çalışma olmadığından aphb de 0 gün 0 kazanç bildirmeniz gereklidir. Ancak çalışılmayan bu dönemler için işçinin hangi eksik gün koduna tabi olacağı işyerinizin alacağı yönetim kararı ile işçi ve işverenein anlaşması sonucu belirlediğiniz yol haritanıza göre olacaktır. İşçileri yıllık ücretli izinleri kullandırabilir telafi çalışması yaptırabilir kısa çalışma talebinde bulunabilirsiniz. İSMMMO WEB sayfamızda konuya ilişkin açıklama ve yol haritası yazılarımız da detaylı bigiler bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.