Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 14:08 (Üye) Soru : Sn Danışman, Covid-9 sebebiyle 65 yaş üstü ve kronik hasta olanların sokağa çıkması yasaklandı. Kronik hastalığı olan bir çalışanımız mart ayının son 9 günü bu yasaktan dolayı işe gelmedi. 1-) Bu bir izin midir, ücretli izin mi, ücretsiz izin mi 2-) Bu çalışılmayan günler SGK kapsamında raporlu olarak mı işlem olacak, SGK bu günler için rapor parası öder mi 3-) bu günlerin ücretini ( parasını ) çalışılmış gibi iş yeri mi ödeyecek.. Saygılar..

Cevap : 1. işe gelmediği gün itibariyle eksik gün nedeni 10 doğal hayatı etkileyen nedenler olmalıdır. ücretli ya da ücretsiz izin kullandırma işçi ile işverenin insiyatifindedir. 2. eğer ücretsiz izin seçilirse eksik gün 21 çalışılmayan günler için sgk prim yoktur ücretli izi ise ücret + sgk pri ödeme kısa çalışma talebinde bulunulmuş ise ilk bir hafta yarım ücret + sgk prim Rapor alır lu bildirim gelmeme uygulanırsa işçi işgöremezlik alır 3.yukarıda açıklandığı gibi ödenmeli
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.