Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2020 15:54 (Üye) Soru : Merhaba; Bir firmamız için kısa çalışma ödeneği için başvuru yapacağız. Kısa çalışma başlama tarihi olarak 24.03.2020 tarihini yazdık. Kısa çalışma başlama tarihinden sonraki 1 hafta işveren tarafından karşılanacak diye bir yazı okudum ne kadar doğrudur. 2) mart ayı bordrosunda 23 gün mü yoksa 30 gün mü bildirilecek ? nisan ayından sonra bitiş tarihine kadar 0 gün yazılacak.

Cevap : İşyerinizi zorlayıcı nedenle kapamanız halinde ilk hafta 4857 sayılı kanun gereği işçiye yarım ücret ödenmeli ve bu ücrete ilişkin prim sgk ödenmelidir. doğru. Eğer Kısa çalışma başvurunuz kabul edilirse 23 gün normal çalışma 7 gün yarım ücretli çalışma mart biter nisan ayında da o gün normal çalışma eksik gün nedeni 18 kısa çalışma
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.