Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 14:14 (Üye) Soru : Merhaba işyerinin son üç aylık süre içerisinde aralıklı olarak 4 hafta üzerinde kapandığını varsaydığımız firmalarda işverenin ödeyeceği bir hata ücretliye ödenecek yarım ücret ilk kapama tarihi içinmi uygulanacak yoksa her aralıklı kapamalarda kapamanın ilk haftaları için mi ödenecek. İlk kapamanın mart ayı içinde 15 gün sonraki kapamanın nisan ayı içinde 15 gün olduğu durumda İşkur a K.Ç.Ö.için Nisan ayı sonunda müracaat edildiğinde Mart ayı aylık prim ve hizmet bildirgesinde eksik gün sebebi 18 gösterilebilir mi(İŞkur şube müracaatı ve onayı olmadan) Gösterilemezse şayet 10 Genel Hayatı Etkileyen Olaylar kodu ile gönderilmesi halinde bu dönem için sonradan yapılacak müracaatta kısa ödenek almasına engel bir durum oluşturur mu? Aylık hizmet bildirgesinde çalışılan sürenin tam, çalışılmayan sürenin ilk 7 günü için 10 kodu ile diğer eksik kalan gün için 18 kodu ile bildirim yapma imkanı var mı? Bildirgede bir kişi için tek bir eksik gün seçimi yapılabiliyor diye biliyorum. Ayrıca çalışılmayan sürede ödenecek 7 günlük yarım ücret için hizmet gün sayısı sıfır kazanç tutarı 7 günlük yarım ücret tutarı kadar ilave şeklinde mi bildirilecek Teşekkürler.......

Cevap : İşyeri kısa çalışmaya başvurmuş ve uygunluğu kabul edilmiş ise il yedi gün üzerinden yarım ücret ödenmelidir. İşkur yönetim kurulu kararına göre denetmen uygunluk verdiğinde eksik gün nedeni olarak 18 kodu seçilebilir. Yapılacak işlem sırası; işyerinde çalışacak personelin yapacağı kısa çalışma sürelerinin belirlenmesi bu süreler için İşkur kur kısa çalışma başvurusu yapılması çalışılan günler için tam bildirim. kısa çalışma süreleri başlangıcında ilk yedi gün yarım çalışma prim ve ücret ödeme kısa çalışma uygunluk kabul edilen tarihten itibaren 18 kodu ile bildirim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.