Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 14:42 (Üye) Soru : Uluslararası taşımacılık faaliyetinde bulunan şirketimiz corona virüs nedeni ile 2 hafta süren taşıma seferinden sonra geri dönüş sağlıyan işçilerimiz 14 gün karantina altına alınıyor böylece kalan 16 gün süre içerisinde içşi çalışamıyor kısa çalışma başvurusunda haftalık çalışma saati baz alındığında nasıl bir hesaplama yapmamız gerekir. Burada haftalık değil aylık çalışma saati kısalmış oluyor. Konu ile ilgili yardımınız rica ederim

Cevap : Bu kişilere karantina sonunda doktor raporu verilmişse kişiler raporlu bildirilmeli. Raporlu günler çalışılmış sayılan hallerden olup ücreti e-işgöremezlik sgk tarafından ödenir. Kalan süreler için kısa çalışma ödeneği talebinde bulunabilirsiniz. Eğer raporlandırma yoksa çalışılmayan günlerin tamamı için kısa çalışma ödeneği talebinde bulunabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.