Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 14:49 (Üye) Soru : Üstadım. Kısa Çalışma ödeneğine başvuran işletme Çalışma Takviminde İşe Gelmeme tarihlerini tablo haline getirmiş , Sorum İşletme Haftalık 5 gün çalışan 8:00-17:30 (1 Saat Yemek) 9:30-1:00=8,30 Saat*5=42,30 Saat İşletmeye 2 Gün gelinecek 3 gün gelinmeyecek Benim Sorum. 3 Gün eksik gün İçin Bildirge 18-Kısa Çalışma seçeceğim 2 gün gelinirse C.Tesi+Pazar Beraber Haftalık 4 Gün ücret için Puantaj yaparak Bildirge yapacakmıyım. Nisan için Örneğin 12 Gün EKsik Gün 18 Gün Çalışma Gün Bordro Yapıcam Örneğin 5.000 Brüt/30*18=3.000 Prim Kazancı Şeklinde Yapabilirmiyim. Mart Ayının Sonundada bu çalışma yapıldı Ama Başvuru yapılmadığından Tam Bildirge verilecek Sanırım . Nisan ve Mayıs İçin Başvuracak Firmam Odamızın Kısa Çalışma İçin Meslektaşlarımıza Örnek Bordro Çalışması Yapmasını İstiyoruz. Biz Firmalarla Yüzyüze kalarak zorluk yaşıyoruz. 31.03.2020 12:22 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına birimine sorulmuş. Cevap : Hafta tatili orantılı olarak kullandırılacaktır. 45 saat çalışma 1 tamgün tatil Bildirim ile başlama tarihi nisan olarak yazılmışsa mart kapsama alınmayacaktır. Üstadım. Soruma Tam Cevap alamadım. 12 Gün İşe Gelinmemişse 18-Kısa Çalışma Seçerek 18 Gün İçin Prim Yatıracam Dedim. Evet yada Hayır demenizi istiyorum. Sizin Uygulama Konusunda daha Yetkili olduğunuzu veya donanımlı olduğunuzu düşünyorum. Ben gelmediğim günleri Eksik gün olarak yapıcam diğer günler için Prim ödüyecem onu sadece öğrenmek istiyorum. Rica etsem böyle cevap verirmisiniz.

Cevap : Üstadım. Soruma Tam Cevap alamadım. 12 Gün İşe Gelinmemişse 18-Kısa Çalışma Seçerek 18 Gün İçin Prim Yatıracam Dedim. Evet yada Hayır demenizi istiyorum. Eğer işkur kısa çalışma ödeneğine uygunluk vermiş ise ; evet 12 gün tam 18 gün kısa çalışma ödeneği eksik gün kodu 18 18 günün ilk 7 günü yarım ücret +prim işveren ödemelidir. ******************************************************************* Sizin Uygulama Konusunda daha Yetkili olduğunuzu veya donanımlı olduğunuzu düşünyorum. Ben gelmediğim günleri Eksik gün olarak yapıcam diğer günler için Prim ödüyecem onu sadece öğrenmek istiyorum. Rica etsem böyle cevap verirmisiniz. Sisteme başvuru için yol haritası koyduk. şimdi yğun talep üzerine başvuru sonrasını hazırlıyorum
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.